Zlínská radnice se zapojí do nového cyklistického projektu

24/07

Město Zlín se letos aktivně zapojilo do osvětové kampaně Na kole jen s přilbou.

Jde o společný projekt Horské služby ČR a Týmu silniční bezpečnosti, serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

V rámci projektu tak už sedmým rokem budou v oblíbených cyklistických lokalitách působit takzvané cyklohlídky. Ty budou cyklistům předávat řadu rad a zkušeností z oblasti bezpečnosti jízdy na kole.

"V loňském roce na našich silnicích zemřelo 39 cyklistů, 417 jich bylo zraněno těžce a dalších více než tři tisíce lidí léčilo zranění lehká. Tato čísla ilustrují, že osvěta a zapojení do tohoto projektu je určitě na místě," řek Josef Novák, radní pro oblast dopravy. Rada města tak tento projekt podpořila částkou 10 tisíc korun. Čísla obětí a zraněných by totiž mohla být řádově nižší, a to pokud by se řada dospělých cyklistů "nestyděla" nosit přilbu. Tuto povinnost u nás mají zatím jen děti.

Nehody se však cyklistům nevyhýbají ani při jízdě mimo pozemní komunikace. Každoročně poskytuje Horská služba pomoc několika stovkám vážně zraněných cyklistů a koloběžkářů. "V roce 2016 poskytovala Horská služba pomoc cyklistům v celkem 691 případech. Dnes a denně se přesvědčujeme, že mnozí cykloturisté jako by zapomínali, že i při neopatrné jízdě mimo silnice jim hrozí riziko vážného úrazu. Navíc nejednou opomíjejí nutnou prevenci v podobě ochranné přilby. Svou negativní roli v častých případech sehrává i posilnění alkoholem," podotkl Jiří Brožek, náčelník Horské služby ČR.

Cyklista je právem považován za řidiče, byť nemotorového vozidla. A silnice jsou pro něj nebezpečnější než pro automobilisty. Pravděpodobnost jeho usmrcení při nehodě je zhruba 14x vyšší než u cestujícího v osobním vozidle a dokonce 112x vyšší než u pasažéra v autobusu. "Cyklisté by proto měli ve svém vlastním zájmu nejen důsledně dodržovat všechny zásady bezpečné jízdy na kole, ale také pamatovat na možné chyby ostatních účastníků silničního provozu. Defenzivní způsob jízdy se vyplatí," dodal Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Zdroj: www.zlin.cz

^