Cyklohlídka v Jihomoravském kraji

21/08

Uplynulý týden jsme se vrátili do Lednicko-valtického areálu

Ve čtvrtek se cyklisté ve Znojmě mohli setkat s kampaní Na kole jen s přilbou. Společnou preventivní akci jsme tentokrát uspořádali s Městskou policií Znojmo.

Od pátku do neděle členové Týmu silniční bezpečnosti předávali užitečné rady ohledně bezpečné jízdy na kole nebo ohledně správného používání cyklistických přileb na náměstí Svobody ve Valticích.

Co poradit, aby byla jízda na kole bezpečná? Především je třeba se přesvědčit, že jízdní kolo je v řádném technickém stavu a splňuje požadavky na předepsanou povinnou výbavu. Na kolo je třeba usedat zásadně bez alkoholu, ale nejlépe vždy s helmou. Navíc by cyklisté měli dbát na svou viditelnost. Ostatní účastníci silničního provozu mohou cyklisty snadno přehlédnout. Přitom jezdci na bicyklech nejsou v případě kolize prakticky vůbec chráněni. Je tedy především v jejich zájmu udělat vše pro to, aby byli ostatními zaregistrováni včas. Cyklisté by měli důsledně dbát na svou viditelnost i ve dne. Lze proto doporučit používat oblečení a přilby ve výrazných barvách, přinejmenším alespoň využít pestře zbarvené doplňky. Vhodnou kombinací fluorescenčních a reflexních materiálů si cyklisté zajistí svou viditelnost pro ostatní za denního světla i za tmy.

^