Policisté se zaměřili na cyklisty a bezpečné koupání

31/07

Policisté územního odboru Plzeň-venkov společně s Týmem silniční bezpečnosti se v pátek 26. července 2019 vydali po cyklostezce na kolech k Hracholuské přehradě. Věnovali pozornost nejen plavcům, ale i cyklistům. Cílem bylo poskytnout preventivní rady lidem u vodní plochy a cyklisty upozornit na nutnost využití reflexních prvků v dopravě.

Policisté územního odboru Plzeň-venkov společně s Týmem silniční bezpečnosti BESIP se v pátek 26. července 2019 vydali po cyklostezce na kolech k Hracholuské přehradě. Věnovali pozornost nejen plavcům, ale i cyklistům. Cílem bylo poskytnout preventivní rady lidem u vodní plochy a cyklisty upozornit na nutnost využití reflexních prvků v dopravě.

Bezpečně u vody:

V posledních dnech počasí přímo vybízelo k návštěvě vodních ploch, aby si dospělí i děti dny u vody užili a to nejen v období prázdnin, je důležité nezapomínat na několik preventivních zásad a nepodceňovat případná rizika, a to nejen ze zdravotního hlediska, ale také z pohledu odcizení cenností. Místa u vodních ploch nevyužívají pouze lidé dychtivý v horkých dnech po osvěžení a zábavě, ale jsou mezi námi také ti, kteří zneužívají důvěry a neopatrnosti ostatních. Nikdy nenechávejte své věci bez dozoru. Pokud deku opustíte, snažte se své věci občas kontrolovat pouhým pohledem.

Na co si tedy dát pozor během trávení volného času u vodní nádrže?

Obecně platí, aby si lidé s sebou nevozili cenné věci, platební karty a velkou hotovost. Děti by neměly chodit na koupaliště bez vědomí a souhlasu rodičů. Také nechoďte plavat sami, nepodceňujte nebezpečí vody a nepřeceňujte své plavecké síly, to se totiž může stát osudným i dospělému. Nepodceňujte neznalost vodní plochy – neplavte a neskákejte do vody v neznámých místech. Neplavte daleko od břehu nebo si s sebou vezměte nějakou plovoucí pomůcku. Ve vodě také neplavte v blízkosti plavidel a plavební dráhy.

Návštěvníci na Hracholuské přehradě od policistů obdrželi i dárkové předměty, a to voděodolná pouzdra na mobilní telefon, peníze nebo doklady s doporučením, aby lidé měli své věci stále pod kontrolou a zabránili jejich odcizení.

Cyklisti na cyklostezce:

Policisté při preventivní akci cyklistům rozdávali reflexní pásky, reflexní tyčinky i reflexní tkaničky. Toto zdánlivě nepatrné preventivní opatření - používání reflexních materiálů nejen při pohybu mimo obec může člověku třeba i zachránit život. Chrání především bezpečnost cyklistů v silniční provozu za snížené viditelnosti, protože mají schopnost odrážet světlo zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost 200 metrů. Díky tomu mohou řidiči včas zareagovat a zabránit případnému střetu.

Cyklistům radili, jak se bezpečně pohybovat v silničním provozu a připomínali povinnou výbavu jízdního kola. Také by mělo být kolo opatřeno i zámkem, který v případě odstavení zabrání jeho snadnému odcizení.

V případě, že budete svědky jakéhokoliv protiprávního jednání, volejte bezplatnou linku 158.

Odkaz na tiskovou zprávu Policie ČR zde.

^