O projektu

Vážení přátelé, pokud jste navštívili tyto naše webové stránky, patříte zřejmě k aktivním příznivcům cyklistiky, stejně jako my. Cyklistika celoevropsky nabývá na popularitě. A je jedno, zda si za řídítka sedáme z ryze pragmatických důvodů, když cestujeme do práce či za nákupem, nebo naopak vyrazíme na silnice či do přírody jen tak - pro zlepšení fyzické kondice, jako turisté, nebo jenom „dobít baterky“.

Bohužel však s jízdou na kole se pojí také nejedno nebezpečí, např. v podobě pádu z jízdního kola či kolize s jiným účastníkem silničního provozu. K podobné vážné újmě může cyklista snadno přijít i při jízdě mimo silnici. Jsou to sice případy, které ve statistikách dopravních nehod nenajdete, ale bohužel jich není málo.

Projekt je zaměřen nejen na aktivní cykloturisty, ale programově cílí i do měst, tedy ke každodenním uživatelům jízdních kol vč. koloběžek a jejich elektro variant. V rámci kontaktní kampaně, což je stěžejní součást projektu, využíváme metodiku a další informační materiály, které poskytnou cyklistům potřebné preventivní informace, a to formou praktických ukázek.

Do projektu se aktivně zapojuje Policie ČR, záchranáři Horské služby ČR a řada městských policií v rámci své preventivní a edukační činnosti. Policie ČR každoročně realizuje stovky akcí s využitím materiálů a metodiky projektu. Počet cyklistů především v rámci městské mobility každoročně narůstá, s tím však také souvisí zvýšená nehodovost. Ve spolupráci s odborníky (Policie ČR, Asociace krajů, Platforma VIZE 0, Partnerství pro městskou mobilitu) se budeme zaměřovat především na možné zákonné povinnosti vztahující se k elektromobilitě v rámci cyklistiky s důrazem na bezpečnost. Zaměříme se také na vzájemnou ohleduplnost mezi cyklisty a motoristy. Z dotazníkového šetření žadatele vyplynulo, že pro cyklisty jsou témata bezpečné cyklistiky a kampaně zaměřené na toto téma důležité a přínosné.

Cílem projektu je přispět ke snížení úrazů cyklistů, zejména těch se závažnými následky na zdraví. Již čtrnáctým rokem se s hlídkami Týmu silniční bezpečnosti budete moci setkat po celé České republice, a to nejen v horských oblastech, destinacích atraktivních pro cykloturisty, ale také ve městech. Využijte tohoto okamžiku ke krátké osvěžující přestávce, během níž Vás naši spolupracovníci ochotně seznámí s kritérii, jak se bezpečně pohybovat na jízdním kole nejen po silnicích. Dozvíte se mnoho zajímavých informací, rádi zodpovíme i Vaše případné dotazy. Projekt je spolufinancován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Váš Tým silniční bezpečnosti.