Novinky

04/07/2024

Bezpečné cestování s dětmi na kole

Cyklistika s dětmi je nejen skvělým způsobem, jak trávit čas na čerstvém vzduchu, ale také úžasnou příležitostí, jak si užít společné rodinné zážitky. Aby byly tyto chvíle skutečně bezpečné, je důležité, aby rodiče znali všechny možnosti přepravy dětí na kole, legislativní požadavky a bezpečnostní zásady.

01/07/2024

Průzkum: Proč Češi nenosí cyklistické helmy?

Češi považují nošení cyklistické helmy za důležité, přesto si ji na vyjížďky nasadí jen polovina tuzemských cyklistů.

03/06/2024

Světový den jízdního kola: Bezpečnost na prvním místě

V pondělí 3. června se pod záštitou OSN koná již šestý ročník Světového dne jízdního kola. Významný den připomíná důležitost, všestrannost a hlavně ekologičnost tohoto dopravního prostředku. Zároveň je to den příležitosti ke zopakování si základních bezpečnostních pravidel městské i sportovní cyklistiky. Jedním z nich je i v posledních letech stále častěji diskutované téma denního svícení. I proto maloobchodní cyklistická síť Mojekolo realizuje projekt Zapni světlo.

28/05/2024

Cyklistická přilba může dítěti zachránit život. Pokud je správně vybraná a…

Rodiče se často dopouštějí chyb při pořizování cyklistických přileb pro své děti. Jednou z nich je nevyhovující velikost. Malé cyklisty na bezpečnosti ohrožují třeba i čepice nebo spletené copánky pod přilbou. Novou přilbu je třeba koupit nejen když z ní dítě vyroste, ale také po každém pádu. Blikačka pak zvyšuje bezpečnost dítěte. Na chyby upozorňuje nové video projektu Na kole jen s přilbou.

06/05/2024

Reportáž o projektu v pořadu Události na České televizi

Na silnicích výrazně roste počet nehod elektrokol a elektrokoloběžek. Drtivá většina jezdců se přitom nechrání použitím helmy, na což má upozornit nová kampaň. Tým silniční bezpečnosti, horská služba a dopravní policisté budou v rámci víc než osmdesáti společných akcí motivovat cyklisty a jezdce na koloběžkách k dodržování bezpečnostních zásad při jízdě ve městech i v přírodě.

30/04/2024

Projekt Na kole jen s přilbou letos rozšíří komunikační kampaň směrem k rodinám

Chránit zdraví a snížit nehodovost cyklistů pomůže 14. ročník kampaně Na kole jen s přilbou. Projekt se i v letošním roce bude držet přímočaré komunikaci prostřednictvím výrazných piktogramů a sloganů, připravujeme materiál mladého bezpečného cyklisty a desítky akcí v terénu. Stejně jako v předchozích letech bude Tým silniční bezpečnosti vyjíždět za cyklisty s Policií České republiky i Horskou službou.

22/03/2024

Pomalu startujeme 14. sezónu projektu

Jaro je tu, nevykukují jen petrklíče, ale také první cyklisté. A tak i my se chystáme vstoupit do 14. ročníku projektu Na kole jen s přilbou. Čeká nás společně s Vámi opět nabitý rok plný cyklohlídek s Horskou službou ČR a Policií ČR, dalších samostatných akcí. Opět na Vás tento rok bude čekat soutěž o hodnotné ceny, která je už nyní dostupná na webovém portálu. Náš tým lektorů se na vás bude celý víkend těšit v pavilonech PVA v Letňanech na veletrhu For Bikes 2024.

08/12/2023

Závěrečná zpráva projektu Na kole jen s přilbou

Projekt Na kole jen s přilbou má za sebou 13. ročník.

02/11/2023

Vidět a být viděn! Ostatní účastníci silničního provozu mohou cyklisty snadno…

Přestože teploty už v některých oblastech klesají pod 10°C přes den, pro mnohé cyklistická sezóna neskončila. Spolu s posunem času, kdy se dříve stmívá, a nejen v nadcházejících sychravých dnech by měli mít cyklisté na paměti především svou vlastní bezpečnost. Mezi základní zásady bezpečného pohybu v provozu patří v tomto období viditelnost.

05/09/2023

Nevraživost mezi řidiči, chodci a elektrokoloběžkáři by mohla zmírnit jasná…

Cyklisté na silnicích vyvolávají u řidičů agresivitu a to přesto, že více než polovina motoristů jsou zároveň cyklisty. Nevraživost vzbuzují také uživatelé elektrokoloběžek. Nejen u motoristů, ale také u chodců. Pomohla by legislativní změna, která by podle Týmu silniční bezpečnosti měla vzejít z Ministerstva dopravy ČR. V některých evropských státech uživatelé elektrokoloběžek už vlastní pravidla mají.

04/09/2023

Anketa ke zlepšení bezpečnosti cyklistů

Dovolte nám prosím pár jednoduchých otázek, které nám pomohou zlepšit náš projekt a tím i bezpečnost cyklistů na našich silnicích.

01/08/2023

Veřejnost často netuší, jak se liší vyhrazené jízdní pruhy pro cyklisty

V roce 2001, s příchodem nového zákona o pozemních komunikacích, začala éra „malování“ jízdních pruhů pro cyklisty. Přestože je jich několik druhů, jasná pravidla v souvislosti se silničním provozem dostala až o patnáct let později. Pro každý pruh platí jiná pravidla, ale dosud jen málokterý cyklista i řidič zná rozdíly mezi nimi. Autoškoly nyní řeší jak začlenit výuku cyklistické infrastruktury do kurzů. Stále ale platí, že se na silnicích vyplatí ohleduplnost, respekt a tolerance.

14/07/2023

Alkohol za řídítky stále častý prohřešek

Policisté loni vyšetřovali 2834 nehod, které zapříčinili cyklisté, což v celkovém počtu znamená 65 procent všech nehod s účastí cyklistů. Alkohol hrál roli u 819 zaviněných nehod. Cyklisté pod vlivem alkoholu byli viníky v 782 případech. V 550 případech bylo jezdcům naměřeno více než 1,51 promile.

18/06/2023

Den s přilbou - AUTOMATICKY

Kolo, cyklistika, sport, jízda. Také tato slova v letní sezóně často skloňujete? Nezapomeňte, že ke kolu i koloběžce patří helma – AUTOMATICKY.

12/05/2023

Horská služba zasahovala vloni v letní sezóně u bezmála 6 000 úrazů. Výrazný…

Fenoménem českých hor se stala v posledních letech cyklistika. Někteří ale podceňují povinnou výbavu i ochranné pomůcky a přeceňují vlastní schopnosti. I proto v letní sezoně zasahuje Horská služba ČR u stovek úrazů. Ty nejvážnější jsou po nárazu do překážky a často se neobejdou bez poranění hlavy i páteře. Předejít nejen těmto úrazům pomáhá i letos projekt „Na kole jen s přilbou.“