Na kole jen s přilbou na liberecké cyklostezce

V úterý odpoledne se policistky z oddělení tisku a prevence společně se zástupci Týmu silniční bezpečnosti a BESIP opět zaměřili na bezpečnost cyklistů.
Na kole jen s přilbou na liberecké cyklostezce

Na kole jen s přilbou na liberecké cyklostezce

Policistky z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Libereckého kraje se ve spolupráci se zástupci Týmu silniční bezpečnosti a BESIP vydali v úterý v odpoledních hodinách na cyklostezku v Liberci, kde probíhala jedna z dalších preventivních akcí v rámci 11. ročníku kampaně "Na kole jen s přilbou“.

Zde si mohli na společném stanovišti cyklisté osvěžit základní pravidla pohybu na komunikacích a také se mohli seznámit s povinnou a doporučenou výbavou jízdního kola a problematikou jejich viditelnosti v silničním provozu. Dozvěděli se také, jak moc je potřebná cyklistická přilba pro všechny, i když povinnost ji nosit je pouze do věku 18 let, a také jak se mění vnímání cyklisty po požití alkoholu či jiných návykových látek. Při této společné aktivitě zaměřené na zvýšení bezpečnosti cyklistů kontrolovali policisté povinnou výbavu jízdních kol a upozorňovali je na chyby, kterých se obvykle cyklisté dopouštějí.

Každoročně se cyklisté stávají účastníky řady dopravních nehod, při kterých utrpí následkem srážky s pevnou překážkou, či jinou osobou nebo v důsledku nezvládnutí řízení zranění, která jsou mnohdy vážná, neboť cyklisté nejsou na rozdíl od řidičů ve vozidlech nijak chráněni.

Na stanovišti si mohli cyklisté odpočinout a získat také získat praktické dárky v podobě cyklolékárniček či náplastí, které finančně podpořila Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra, či se mohli osvěžit nealkoholickým pivem dodaným místním pivovarem v rámci projektu "Řídím, piju nealko pivo".

V Česku pro cyklisty dál platí nulová tolerance alkoholu. Alkohol nepatří ani za volant, ani na kolo, přesto to ale ne všichni respektují. Vliv alkoholu u cyklistů je podobný jako u řidičů aut. Snižuje vnímaní, zpomaluje reakce, zhoršuje schopnost řídit.

I malí účastníci silničního provozu si odnesli dárečky v podobě reflexních klíčenek, či reflexních přívěsků nebo reflexních pásek.

Další obdobné akce budou během letních prázdnin následovat i na jiných místech v Libereckém kraji.

Zpět