7 zlozvyků při jízdě na kole, kterými si říkáte o průšvih

Na kole chceme jezdit, ne padat. Přesto si svým chováním o karambol často sami říkáme. Jak předcházet rizikovým situacím na kole? Třeba tak, že se vyhnete těmto 7 cyklohříchům, které alespoň jednou za život spáchal snad každý cyklista.
7 zlozvyků při jízdě na kole, kterými si říkáte o průšvih

7 zlozvyků při jízdě na kole, kterými si říkáte o průšvih

Zlozvyk č. 1: Jízda bez přilby

Helma je povinná jen do 18 let, ale na hlavě by ji měl vozit každý, bez ohledu na věk. Podle BESIPu bylo v roce 2018 na českých cestách usmrceno 38 cyklistů a rovných 30 z nich (79 %) nemělo na hlavě cyklistickou přilbu. V období let 2009-2018 nemělo ochrannou přilbu dokonce celých 84 % usmrcených cyklistů.

Jeden z tuzemských výzkumných projektů, zaměřených na používání cyklistických přileb, analyzoval 119 cyklistů, kteří byli v průběhu let 1995-2013 usmrceni ve dvou krajích ČR. Studie došla k závěru, že 37 % cyklistů by dopravní nehody přežilo, kdyby použili cyklistické přilby. Takže tvrzení, že cyklistická helma dokáže zachraňovat životy, rozhodně není přehnané.

Zlozvyk č. 2: Jízda s mobilem v ruce

Telefonování, smskování, kontrolování notifikací na sociálních sítí to vše snižuje naši pozornost za jízdy a zaměstnává jednu ruku, která by v té době měla být na řídítkách. S mobilem v ruce se nám za prvé prodlužuje reakční doba a za druhé zhoršuje manévrovatelnost, takže jsme o dva kroky blíže k neštěstí. Pokud vyřizujete hovor nebo sms, vždycky zastavte, a pokud jezdíte podle navigace, pořiďte si držák mobilu na řídítka, nebo brašnu na rámovou trubku se speciálním pouzdrem na mobil.

Zlozvyk č. 3: Jízda se sluchátky

Někteří tvrdí, že jim poslech hudby pomáhá udržovat správné tempo šlapání. Možná... Zároveň jim ale sluchátka na uších omezují vnímání. Se sluchátky ztrácíte pozornost. A platí to i o poslechu mluveného slova. Snadněji přeslechnete troubení, zvonění nebo varování od ostatních cyklistů či chodců. Nevíte, co se děje za vámi ani kolem vás a nevnímáte varovné zvuky svého kola, které mohou být předzvěstí poruchy. Se sluchátky prostě máte horší přehled o tom, co se děje. Takže za nás sluchátka na kolo rozhodně nepatří.
 
Zlozvyk č. 4: Jízda po chodníku

Chodník, jak název napovídá, je určen k chození. Jedoucí cyklista na něm nemá co dělat. S kolem na chodník podle zákona můžete jen pokud ho vedete a jedinou výjimkou jsou úseky, ve kterých je pohyb cyklistů po chodníku povolen dodatkovou tabulkou „Stezka pro chodce s povoleným vjezdem kol“. I v těchto místech má ale chodec navrch. Cyklista nesmí chodce v žádném případě ohrozit a může jet úměrně pomalou rychlostí – maximálně 20 km/hod. Pro tyto případy je dobré mít na kole zvonek. Ne proto abyste si vynucovali přednost zvoněním, ale abyste o sobě chodcům dali včas vědět.

Zlozvyk č. 5: Jízda vedle sebe

Při jízdě vedle sebe na silnici blokujete provoz, znepříjemňujete autům předjížděcí manévr a hlavně ohrožujete sami sebe. Při jízdě vedle sebe na cyklostezkách zase blokujete rychlejší jezdce a riskujete, že se v méně přehledném úseku něco nebo někdo nečekaně objeví v protisměru. Víme, že nutkání trochu si během jízdy pokecat může být silné, ale diskuzní témata si šetřete na odpočívadlo ke kávě.

Zlozvyk č. 6: Jízda s nákladem na řídítkách

Aktovka, brašna nebo nákupní taška zavěšená na řídítkách je nebezpečná. Rozhoupaná taška na řídítkách zhoršuje rovnováhu i ovladatelnost kola a při troše smůly se vám může zamotat do výpletu. Následky si domyslete. Pokud na kole pravidelně přepravujete zavazadla, třeba cestou do školy nebo práce, pořiďte si buď pořádný batoh, košík na řídítka, nebo přední či zadní nosič i s dostatečně objemnými brašnami.

Zlozvyk č. 7: Jízda bez osvětlení a reflexních prvků

Podle zákona je cyklista povinen mít za jízdy rozsvícený světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Platí to ale jen za snížené viditelnosti. Podle nás by se ale mělo svítit i přes den, nejenom za snížené viditelnosti. Jde přece o naši bezpečnost.

Vidět a být viděn je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích, které by měl dodržovat každý. Za běžného denního světla musí být jízdní kolo nebo koloběžka povinně vybaveno odrazkami. Za snížené viditelnosti pak navíc i bílým světlem vpředu a červeným světlem vzadu.

Zdroj: Mojekolo.cz

Zpět